Molekularna diagnostyka HPV zamiast tradycyjnej cytologii

Molekularna diagnostyka zamiast tradycyjnej cytologii – dlaczego warto zdecydować się na test połączony?

cytologia cienkowarstwowaAby zachorowalność, a także umieralność na raka szyjki macicy się zmniejszyły konieczne jest regularne wykonywanie badań przesiewowych. Mają one na celu wczesne wykrycie zmian mogących prowadzić do rozwoju raka. W wielu krajach ze względu na niską czułość klasycznych badań cytologicznych zaprzestano ich stosowania i wdrożono molekularną diagnostykę HPV. Ich czułość wynosi prawie 100 procent co oznacza że wykrywają obecność DNA onkogennych (powodujących zmiany w komórach prowadzące do rozwoju raka) typów wirusa HPV. Warto zatem zdecydować się na test połączony, który obejmuje cytologię na podłożu płynnym (LBC – Liquid Based Cytology) oraz test DNA HPV. Zwiększa on szansę na wczesne wykrycie zmian mogących prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy i tym samym mniej inwazyjne leczenie oraz – co najważniejsze – wyleczenie.
Każda kobieta może zachorować na raka szyjki macicy. Głównym czynnikiem ryzyka jest przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV – Human Papillomavirus).
Istotnym sposobem na wyeliminowanie raka szyjki macicy są szczepienia przeciw HPV, jednak należy pamiętać o regularnych badaniach profilaktycznych, ponieważ szczepienie nie zabezpiecza przed wszystkimi onkogennymi typami wirusa HPV.

Cytologia na podłożu płynnym czyli LBC (Liquid Based Cytology) to technika wykonywania badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy o potwierdzonej najwyższej czułości detekcji stanów przednowotworowych. W metodzie tej wymaz z szyjki macicy pobierany jest na specjalne podłoże płynne, a nie na szkiełko, dzięki czemu 100% pobranego materiału trafia do pracowni cytologicznej. Metoda stosowana jest w programach profilaktyki raka szyjki macicy m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Danii, Holandii i Australii.

Czym różni się cytologia LBC od konwencjonalnej?
W cytologii LBC 100% pobranego materiału podlega analizie. Materiał jest znacznie lepszej jakości przez eliminację czynników przysłaniających komórki istotne diagnostycznie (krew, śluz, komórki zapalne). Istotna jest też możliwość wykonania rozszerzonej diagnostyki bez konieczności ponownego wzywania pacjentki.
W/w cechy znacząco zwiększają jakość preparatów przez co zmniejszają ryzyko przeoczenia stanów przedrakowych.